Zasady działania w ramach strategii
• Dobrowolność – uczestnictwo w strategii jest dobrowolne, każdy z partnerów wypełnia deklarację przystąpienia, w której deklaruje zakres działań, które będzie realizował.
• Partnerstwo – wszyscy partnerzy działają na zasadach równości i partnerstwa. Do udziału w planowaniu i realizacji zamierzeń zaproszono przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, organy nadzoru nad warunkami pracy, związki zawodowe, organizacje pracodawców, samorząd gospodarczy i zawodowy oraz wszystkich zainteresowanych działalnością na rzecz poprawy warunków pracy.
• Szybkość działania – w ramach strategii przewiduje się uruchomienie tzw. „sieci powiązań” pomiędzy organami nadzoru.
• Koordynacja – koordynację działań oraz obsługę biurową zapewnia Okręgowy Inspektorat Pracy w Poznaniu.
„Co trzy i pół minuty ktoś umiera w UE na skutek przyczyn związanych z pracą. Oznacza to prawie 167 000 przypadków zgonów rocznie spowodowanych wypadkami przy pracy (7 500) lub chorobami zawodowymi (159 500).
Co cztery i pół sekundy jakiś pracownik w UE ulega wypadkowi powodującemu, że musi on pozostawać w domu przez co najmniej trzy dni robocze. Liczba wypadków przy pracy, których skutkiem są trzydniowe lub dłuższe nieobecności w pracy, jest ogromna — wynosi ponad 7 mln rocznie.”
(Jak podaje Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy)
Każdy komu nie jest obojętne zdrowie i życie pracowników, każdy kto wie jak wpłynąć na co kształtowanie i propagowanie w społeczeństwie kultury bezpieczeństwa, jak ograniczać zagrożenia na stanowisku pracy może wypełnić deklarację przystąpienia i realizować wspólny cel jakim jest ograniczenie liczby wypadków przy pracy.
aa