HONOROWY PATRONAT:
KOORDYNATOR:

   WYPADKI

„Co trzy i pół minuty ktoś umiera w UE na skutek przyczyn związanych z pracą. Oznacza to prawie 167 000 przypadków zgonów rocznie spowodowanych wypadkami przy pracy (7 500) lub chorobami zawodowymi (159 500). Co cztery i pół sekundy jakiś pracownik w UE ulega wypadkowi powodującemu, że musi on pozostawać w domu przez co najmniej trzy dni robocze. Liczba wypadków przy pracy, których skutkiem są trzydniowe lub dłuższe nieobecności w pracy, jest ogromna — wynosi ponad 7 mln rocznie.”

Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy

Pochwycenie przez mechanizm zgrabiarki przy wykonywaniu prac na polu
Pracownik za pomocą zestawu Zetor 7211 i zgrabiarka FELLA typ TS 300 wykonywał na polu indywidualnego rolnika usługę polegającą na zgrabianiu zielonki na kiszonkę. Około 22 00 usługobiorca, po przyjściu na pole, stwierdził, że pracownik wykonujący prace polowe został pochwycony przez elementy robocze zgrabiarki. Napęd na zgrabiarkę przenoszony poprzez wałek przekazu mocy jak i silnik ciągnika nie zostały wyłączone przez poszkodowanego przed opuszczeniem kabiny ciągnika. Usługobiorca natychmiast wyłączył silnik ciągnika, co pozwoliło mu wyciągnąć poszkodowanego ze zgrabiarki. Poszkodowany nie przeżył wypadku.
Przyczyny wypadku:
• Bezpośrednia przyczyną wypadku było pochwycenie przez elementy zgrabiarki będące w ruchu.
• Przyczynami pośrednimi były :
- wykonywanie czynności w strefie bezpośredniego zagrożenia przy nie wyłączonym wałku przekazu mocy sprzężonym z włączonym silnikiem ciągnika (zespół powypadkowy brał pod uwagę dwie możliwości: załatwianie potrzeb fizjologicznych lub szukanie lewego koła podporowego zgrabiarki, którego po oględzinach brakowało),
- wykonywanie prac po spożyciu alkoholu; zawartość alkoholu we krwi denata wynosiła 2,1 promila.
aa

GOSPODARNY, SOLIDNY, BEZPIECZNY W PRACY
© Wielkopolska Strategia Ograniczania Wypadków przy Pracy
Ostatnia modyfikacja: 10.03.2020 webmaster@poznan.pip.gov.pl
Content Management Powered by CuteNews