HONOROWY PATRONAT:
KOORDYNATOR:

   WYPADKI

„Co trzy i pół minuty ktoś umiera w UE na skutek przyczyn związanych z pracą. Oznacza to prawie 167 000 przypadków zgonów rocznie spowodowanych wypadkami przy pracy (7 500) lub chorobami zawodowymi (159 500). Co cztery i pół sekundy jakiś pracownik w UE ulega wypadkowi powodującemu, że musi on pozostawać w domu przez co najmniej trzy dni robocze. Liczba wypadków przy pracy, których skutkiem są trzydniowe lub dłuższe nieobecności w pracy, jest ogromna — wynosi ponad 7 mln rocznie.”

Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy

Upadek z dachu
Pracownik firmy budowlanej zajmującej się montażem daszków kominowych został poproszony przez pracodawcę znajdującego się wraz z innym pracownikiem na dachu budynku (na wysokości ok. 4m) o podanie narzędzi.
Pracownik wszedł przez okno dachowe na dach pokryty blachodachówką, która w tym dniu była wilgotna, z uwagi na występującą rosę. Poszkodowany poślizgnął się na blachodachówce i upadł na betonowy taras, czego skutkiem było wstrząśnienie mózgu, stłuczenie głowy oraz tułowia.

Przyczyny wypadku:
• brak wyposażenia stanowiska montażu daszków kominowych w drabinę umożliwiającą wejście pracownika z poziomu otaczającego terenu.
• pracownik nie był wyposażony w środki ochrony osobistej, chroniącej przed upadkiem z wysokości i spadł z dachu z powodu ześlizgnięcia się po blachodachówce.
aa

GOSPODARNY, SOLIDNY, BEZPIECZNY W PRACY
© Wielkopolska Strategia Ograniczania Wypadków przy Pracy
Ostatnia modyfikacja: 10.03.2020 webmaster@poznan.pip.gov.pl
Content Management Powered by CuteNews